ARA
SORULARLA İSLAMİYET / SESLİ
Sual: Tehıyyat-ül-mescid namazı ne zaman kılınır?
CEVAP
Mescide girince, oturmadan önce, mescidin sahibine yani Allahü teâlâya tazim ve hürmet için kılınan iki rekat nafile namazdır.

Camiye girenin tehıyyat-ül-mescid olarak iki rekat namaz kılması, söz birliği ile sünnettir. Sesli Kur'an-ı kerim okunuyorsa tehıyyat-ül-mescid namazı kılınmaz. (Hamevi)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Mescide girince, oturmadan önce iki rekat namaz kılın! Sonra ister oturun, ister işinize gidin!) [Ebu Davud]

(Allahü teâlânın en çok sevdiği yer, camilerdir.)
[Hakim]
(Camiye gelen Allah’ın misafiri olur. Allahü teâlâ da, misafirine elbette ikram eder.) [Taberani]

Farz kazası olanlar, bildirilen nafile namazların vaktinde kaza namazı kılmalıdır! Hem kaza borcu ödenir, hem de nafile namaz sevabına kavuşulur. Mesela tehıyyat-ül-mescid namazını kılarken, (ilk kazaya kalmış sabah namazının farzına ve tehıyyat-ül-mescid namazını kılmaya) diye niyet etmelidir. Böylece hem kaza borcu ödenmiş, hem de adı geçen nafile namaz kılınmış olur. (N. Fıkhıyye)


Sual:
Tehıyyat-ül-mescid namazı mekruh vakitlerde de kılınabilir mi? Şafiiler mekruh vakit olsa da camiye gelince, iki rekat tehıyyat-ül-mescid namazı kılıyorlar. Hanefiler de kılabilir mi?
CEVAP
Hanefi’de mekruh vakitlerde tehıyyat-ül-mescid namazı kılınmaz. Mesela öğle ezanı okunduktan sonra camiye girince iki rekat tehıyyat-ül-mescid kılabilir. İkindi namazı için camiye gelince kılabilir. Bir de yatsı için gelince kılabilir. Sabah namazına gelince imsaktan sonra tehıyyat-ül-mescid kılmak mekruh olur. Bir de akşam namazından önce kılınmaz. Bir de öğle namazına 20 dakika kala kılınmaz.

Camiye gelen kimse, farz veya sünnet yahut kaza kılarken, tehıyyat-ül-mescide de niyet ederse, bütün âlimlere göre, tehıyyat-ül-mescid namazı da kılınmış olur.

Şafii mezhebinde, tehıyyat-ül-mescid namazı, o vaktin namazı olduğu için, kerahet vakti de olsa kılmak caizdir.