ARA
SORULARLA İSLAMİYET / SESLİ
Sual: İşe giderken, nasıl niyet etmek gerekir?
CEVAP
İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Her sabah şöyle niyet etmelidir:
(Kendimin ve ailemin rızkını kazanmak, onları kimseye muhtaç bırakmamak, Allahü teâlâya rahat ve temiz ibadet edebilmek, ahiret yolunda yürüyebilmek için işime gidiyorum.)

O gün, Müslümanlara iyilik, yardım ve nasihat, emri maruf, nehyi münker yapmayı kalbinden geçirmelidir. Namazda kusur edenlere, günah işleyenlere, emr-i maruf yapmalıdır. Böyle niyet eden bir kimse, işini yaptığı müddetçe, hep sevap kazanır. Onun her işi, ibadet olur. (K.Saadet)

Sözümüzü kabul etmeyecekse, tartışmaya sebep olacaksa kimseye karışmamalı, emr-i maruf için uygun kimselere, doğru bir din kitabı, mesela bir İslam Ahlakı hediye etmelidir.

Bir öğrenci de, faydalı bir meslek sahibi olmak yani Müslümanlara ve dinimize hizmet etmek için okuyorum diye niyet ederse, okulunu bitirene kadar devamlı sevap kazanır. Derslerine çalışması da, ibadet olur.

Bir kimse, her işinde niyetini düzeltirse, görünüşte dünyalık olan işleri bile, ahiret işi olur, sevap kazanır. Fakat niyeti bozuk olursa, mesela gösteriş olsun diye ibadet ederse, ahiret için olan işleri de, dünyalık olur, sevap kazanmak yerine günaha girer.