ARA
SORULARLA İSLAMİYET / SESLİ
Sual: Camide gülmek şakalaşmak uygun mudur?
CEVAP
Camide konuşmak, gülmek, şakalaşmak sevapları yok eder. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Mescitte dünya kelamı söyleyenin ağzından kötü bir koku çıkar. Melekler, “Ya Rabbi, bu koku bizi rahatsız ediyor” derler. Hak teâlâ da buyurur ki: “İzzim celalim hakkı için, onlara büyük bela veririm.”) [Ey Oğul İlm.]

(Hayvanların otu yediği gibi, camide konuşmak da sevapları yer, yok eder.)
[İ. Gazali]

(Camide gülmek, kabirde karanlığa maruz kalmaya sebeptir.)
[Deylemi]

Camiye girince, önce iki rekat tehıyyat-ül-mescit namazı kılıp veya başka ibadet yapıp, itikafa niyet ettikten sonra, yüksek sesle olmamak şartı ile konuşmak caizdir. İhtiyaç olmadan mescitte konuşulmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Ahir zamanda bazı kimseler, mescitlerde dünyadan konuşacaklar, dünya kelamı söyleyecekler. Onlarla beraber olmayın! Allahü teâlânın böyle kimselerle işi yoktur.) [İbni Hibban]

Mescide girince, farz veya başka namaz kılınınca, tehıyyat-ül-mescit namazı da kılınmış olursa da, sünnete veya farza başlarken, (Vaktin sünnetine ve tehıyyat-ül-mescit namazına) diye niyet edilirse, niyetinin de sevabını alır.


Sual:
Camilerde dünya kelâmı konuşmak, sevaplarımızı azalttığına göre, camide ihtiyaç halinde konuşmak, (Soğuk geliyor, pencereyi kapatın, ön safta boş yer var, doldurun, balkonda yer var, oraya çıkın) gibi sözler dünya kelâmı sayılır mı?
CEVAP
Evet sayılır.
Camide, malayani olmayan sözler söylemek, dünya kelâmı sayılmaz. Yani, ihtiyaç halinde konuşmakta mahzur yoktur. Camiye girerken itikâfa niyet edilirse, konuşmak zarar vermez. İtikaf edene, hep ibadet etmiş, namaz kılmış gibi sevap yazılır. İtikaf demek, bir müddet camiye girip orada kalıp ibadete niyet etmek demektir.