ARA
SORULARLA İSLAMİYET / SUAL-CEVAB

Şartlı satış ve hediye

Sual: Bir kuzu alıp kesecektim. Satıcı, “Bu kuzuyu çocuklarınla yemek üzere sana ucuza veririm veya hediye ederim. Bana da sevap olur” dedi. Kuzuyu arkadaşlarımla yesem veya satsam mahzuru olur mu?
CEVAP
Hayır mahzuru olmaz. Çünkü kesmek şartı ile hayvan satın almak sahihtir, şart ise geçersizdir. Hediye de aynıdır. Hediyesi geçerlidir, şartı geçersizdir.

Sual:
Bir arkadaş, yanında küçük bir kuzusu olan koyunu gösterip, “Sana bu koyunu hediye ediyorum, yavrusunu büyüyünce bana verirsin” diyor. Kuzuyu büyüyünce o arkadaşa vermem gerekir mi?
CEVAP
Kitaplarda, (Yavrusu benim olmak şartı ile bu hayvanı sana hediye ederim) demenin caiz olduğu, yavrusunu da hediye etmiş olacağı bildiriliyor. Bu bakımdan kuzuyu o arkadaşa vermek gerekmez.

Sual:
Evleneceğim kıza, “Ben mehir veremem. Eğer mehir istemezsen, seninle evlenirim” dedim. Kız da kabul etti. Yapacağımız nikah sahih olur mu?
CEVAP
Evet nikah sahih olur. Fakat mehri misil vermeniz gerekir. Yani sizin oralarda ne kadar mehir veriliyorsa aynısını vermeniz gerekir.

Şartlı hediye
Sual:
Bir baba çocuğuna para hediye edip, (Bu parayı, elma alman şartıyla sana hediye ettim. Bu parayla gazoz alırsan, haram olsun!) dese, çocuk da bu parayla gazoz alsa, gazoz ona haram olur mu?
CEVAP
Hayır, haram olmaz. Hediye sahihtir, hediye verilirken söylenen şartlar ise batıl olur. Yani, elma alması ve gazoz içmemesi gerekmez. O parayla muz da alabilir, gazoz da alabilir.