ARA
MEŞHURLARIN SON SÖZLERİ
 Süleyman bin Bilâl hazretleri hadis âlimlerindendir. Doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir. Rivayet ettiği hadis-i şerifler “Kütüb-i sitte”de yer almaktadır... İmam Cafer-i Sadık’ın talebesidir. Kendisi de Abdullah bin Mübarek’in hocasıdır... Süleyman bin Bilâl hazretleri anlatıyor: “BİZE HAZRETİ MEHDİ’DEN BAHSET!” 
“Cafer-i Sadık hazretleri, babasından o da dedesinden nakleder ki; Hazret-i Hüseyin şöyle buyurdu: 
-Bir gün adamın biri Hazreti Ali’nin yanına gelerek; 
-Bize Hazreti Mehdi’den bahseder misin? diye arz edince şöyle buyurdu: 
-Gitmesi gerekenler gidip de müminler azaldığında ve fitneciler gittiğinde işte orada (yani uzak bir yerde zuhur edecektir).
-Peki, bu Mehdi kimdendir?
-Benî Haşim’dendir, Arabların yüce dağının zirvesinden. O öyle bir denizdir ki ona giren kaybolur. Kendisine sığınanlar için amandır, halk kinle dolduğunda onları pâk kılan mâdendir, ölüm nazil olduğunuda korkmaz, ölüm ona vardığında sarsılmaz, savaş meydanında saldırdığında asla geri çekilmez. Tecrübelidir, galiptir, muzafferdir, arslandır, sağlamdır, kavminin direğidir, cesurdur, Allahü teâlânın kılıçlarından bir kılıçtır, reistir, herkesi etrafında toplar, yücelik ve şerefin kaynağı olan evde büyümüştür, onun yüceliği en asil yücelikten kaynaklanır. Hiçbir şey seni ona biat etmekten alıkoymasın, seni engelleyenler her zaman fitneye sığınanlardır. Eğer konuşurlarsa şer konuşurlar, eğer susarlarsa fasit ve fasıktırlar... Eğer Allahü teâlâ seni muvaffak kılarsa onun biatına koş ve ondan asla vazgeçme. Eğer muvaffak olur da ona ulaşır ve hidayet olursan ondan asla vazgeçme... Âh (eliyle göğsünü göstererek) onu ne de çok görmek isterdim...
Yine Süleymân bin Bilâl anlatır: 

BEDİR ŞEHİTLERİNDEN OLDU!..
Resûlullah Efendimiz Bedir Gazası için yola çıktığında, Sa’d bin Hayseme ile babası da gazaya iştirak etmek istediler. Durum Resûlullah efendimize haber verildiğinde, ikisinden birinin gazaya katılmasını buyurdular. Baba-oğul kur’a çekmeye karar verdiler. Hayseme (radıyallahü anh) oğluna “Yâ Sa’d! Sen hanımının yanında kal, ben çarpışayım” dedi. Oğlu Sa’d ise, “Eğer bu isteğiniz Cennetten başka bir şey için olsaydı seni kendime tercih ederdim. Fakat ben bu gazada şehîd olmak istiyorum” dedi. Kur’ayı, Sa’d radıyallahü anh kazandı. Bedir Gazasına katılarak şehîd oldu...”
Tüm İçerikler